مقام شهید

احادیث بسیاری از معصومین علیهم السلام نقل شده است که در اینجا به مواردی از آنها اشاره می­شود.

خداوند برای گروهی کشته شدن و برای گروهی دیگر مرگ را مقرر فرموده است و هر کدام به اجل مقرر خود به آنگونه که خدا مقدّر فرموده می­رسند. پس خوشا به حال مجاهدان در راه خدا و کشتگان در راه اطاعتش».

از پیغمبر اکرم(ص) نقل شده که فرمود: « .و اول من یدخل الجنة شهید؛ [8] اول کسی که وارد بهشت می­شود، شهید است».

امام صادق علیه السلام از طریق پدرانش از جدش رسول اللّه(ص) نقل فرموده:سه گروه روز قیامت شفاعت می­کنند و شفاعت آنان مورد پذیرش خداوند قرار می­گیرد: انبیاء، علما، و شهداء».

مچنین از پیغمبراکرم(ص) نقل شده که فرمود: « یشفع الشهید فی سبعین فی اهله؛ شهید هفتاد نفر از بستگان خود را شفاعت می کند».
امام خمینی درباره شفاعت می­ فرماید: «جلوه شفاعت شافعان در این عالم، هدایت، آنها است و در آن عالم، باطن هدایت شفاعت است. تو از هدایت اگر بی ­بهره شدی از شفاعت بی ­بهره ­ای و بهر قدر هدایت شوی شفاعت شوی ».

سلام و زیارت کردن شهدا
   در حدیثی از پیامبر(ص) نقل شده است که رسول اکرم(ص) در روز احد بالای سر «مصعب بن عمیر» ایستاد و برای او دعا کرد و سپس گفت: رسول خدا گواهی می‌دهد که شهدا شاهدان من نزد خدا در روز قیامت هستند. بیایید وایشان را زیارت کنید، بر اینان سلام کنید که سوگند به آنکه جانم در دست اوست، هیچ کس نباشد که بر آنها سلام کند، الا اینکه جوابش را می‌دهند و آنها از میوه‌های بهشتی و هدایای آن روزی داده می‌شوند. [حج/58-59]

این حدیث بر زنده بودن شهدا و بر رزق و وم زیارت آنان دلالت دارد. و در قرآن کریم نیز آمده است:
آنانکه در راه رضای خدا، از وطن هجرت نمودند و در راه دین خدا کشته شدند و یا مرگشان فرا رسید، البته خداوند، رزق و روزی نیکویی در بهشت ابد نصیبشان می‌گرداند و همانا خداوند بهترین روزی‌دهندگان است. خداوند به آنان در بهشت منزلی عنایت کند که بسیار به آن راضی و خشنود باشند.
    در این آیات پس از اینکه از رزق و روزی شهدا با نام رزق نیکو یاد می‌کند جایگاه آنان را در بهشت معرفی و آن را مقام رضوان و رفیع می‌داند. حقیقت رزق شهدا در جهان دیگر بر ما پوشیده است؛ لیکن می‌دانیم که رزق آنها از جانب خداست.

فضائل شهید
1-  شهادت آرزوی اولیاء
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود :قسم به آنکه جانم به دست اوست((اگر نبود اینکه جمعی از مومنین خوش ندارند)) دوست داشتم که در راه خدا نه یکبار و دوبار، که چندین بار زنده گشته و بار دیگر کشته گردم.
2- روزی شهادت
حضرت علی علیه السلام فرمود :خدایا، ای پروردگار آسمان برافراشته … اگر ما را بر دشمنان پیروز گرداندی، از ستم و دورمان دار و بر حق استوارمان گردان و اگر دشمنان بر ما پیروز شدند، شهادت را روزیمان فرما و از فتنه بازمان دار.
3-  فرجام سعادت و شهادت
حضرت علی علیه السلام فرمود :من از خدا به گشایش رحمت و بزرگی قدرتش(بر آنکه هر چه بخواهد عطا می­کند) می­خواهم که پایان زندگی من و تو را به نیک­بختی و شهادت قرار دهد.
4- شهادت در راه خدا
حضرت علی علیه السلام در دعای خود به هاشم بن عتبه فرمودند :خداوندا، شهادت در راهت را و همراهی با پیامبرت را به او روزی کن.
5-  همسایگی با شهدا
حضرت امام علی علیه السلام فرمود :از خداوند جایگاه شهیدان و زندگی با سعادتمندان و همراهی با پیامبران را طلب می کنم.
6- عشق به شهادت
حضرت امیر المومنین علیه السلام فرمود :پس بخدا قسم من بر حقّم و دوستدار شهادت.
7- امید شهادت در جبهه
حضرت امام علی علیه السلام فرمود :به خدا قسم اگر آرزوی شهادت را در پیکار با دشمن نمی­داشتم،(که ای کاش زودتر فراهم آید) بر مرکب خود سوار می­شدم و از میان شما کوچ می­کردم و تا باد شمال و جنوب بوزد(برای همیشه) در جستجوی شما نمی­پرداختم.

منبع:https://www.welayatnet.com/fa/news/88063

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : شهادت ,شفاعت ,السلام ,فرمود ,علیه ,شهدا ,علیه السلام ,السلام فرمود ,شهادت حضرت ,حضرت امام ,آنکه جانم ,علیه السلام فرمود
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

H.NekozaD وبلاگ فامیل دور جغرافیا اخبار صنعت کولر اجنرال آموزش فتوشاپ ps Jesse فناوری 2 دانلود آهنگ خارجی 2019 وبلاگ داستان پایان کینگ اف گلد